عادت کتابخوانی دغدغه بسیاری از انسان‌های امروزی‌ست و بعضی نمی‌دانند از کجا باید شروع کنند.

کتاب خواندن همواره نقش مهمی در ارتقای دانش و رشد انسان داشته است. در واقع از طریق همین کلام مکتوب است که ما راجع به موضوعات متنوعی همچون فناوری، مهارت‌های مختلف، تاریخ و فرهنگ نسل‌های قبل از خود، اطلاعات لازم را کسب می‌کنیم.

نویسندگان با ابزاری ساده در حد یک قلم و کاغذ، می‌توانند شادی، سرگرمی و دانش جدید را برای هزاران نفر به ارمغان بیاورند. اولین کتاب‌های نوشته و شناخته‌شده در حدود  سال۲۳ قبل از میلاد، در رم منتشر شدند و از آن زمان به بعد مطالعه جزء اصلی زندگی بشر شده است.

مطالعه و عادت کتابخوانی یکی از شاخصه‌های توسعه‌ی فرهنگی هر ملتی به حساب می‌آید و میزان توجه به کتاب، بیانگر رشد و تعالی فرهنگی جوامع به شمار می‌آید. در واقع کتاب‌خوانی به منزله‌ی آگاه شدن از اندیشه‌ها و تجربیات زیسته‌ی نویسندگان و گشودن پنجره‌ای به دنیای ناشناخته‌هاست.

دنیای امروز ما و میزان اشتیاق به مطالعه

اکنون که در سال ۲۰۲۲ به سر می‌بریم، میزان مطالعه و کتاب‌خوانی با حضور پیشرفت‌های دیجیتال به شدت کاهش یافته است.

اکثر افراد ترجیح می‌دهند که وقت خود را در دنیای رسانه‌های اجتماعی و زرق و برق عکس‌ها، ویدیو‌ها و پیام‌های متنی و محتوایی آن‌ها بگذرانند و در چنین هیاهوی فضای مجازی، ایجاد انگیزه و رغبت برای خواندن یک کتاب ۳۰۰-۴۰۰ صفحه‌ای، طبیعتاً سخت و چالش‌برانگیز است.

رسانه‌هایی که بعضاً اطلاعاتی نادرست و بی‌پشتوانه‌ی علمی را ارائه می‌دهند و از آن‌جا که افراد کمتر با نگاهی انتقادی به آن‌ها ورود می‌کنند، بنابراین هر آنچه را که می‌بینند باور کرده و در هجمه‌ی اطلاعات متناقض و متفاوت سردرگم می‌شوند.

اینگونه است که کتاب و کتاب‌خوانی به عنوان یک فعالیت مفید و خودشکوفاکننده‌ی افراد، هم‌چنان بی‌رقیب است.

کتاب است که ما را تشویق می‌کند تا انتقادی فکر کنیم، قبل از قضاوت و داوری کردن بی‌پایه و اساس، موضوعات را یاد بگیریم و بتوانیم در دنیای ترافیک داده‌های ورودی به ذهنمان، چارچوب‌های فکری خود را محکم‌تر از پیش سازماندهی کنیم.

چگونه یک کتابخوان حرفه‌ای شویم؟

شاید برای شما سوال پیش بیاد که چگونه می‌توانیم عادت به مطالعه و کتاب‌خوانی را در خود تقویت کرده تا تبدیل به یک کتابخوان حرفه‌ای شویم و در این مسیر پایدار بمانیم؟

در ادامه چند مورد را باهم بررسی می‌کنیم.

۱. حس بدی به کنار گذاشتن یک کتاب نداشته باشید.

وقتی از کتاب خاصی لذت می‌بریم انگیزه ما برای ادامه دادن به مطالعه قوی‌تر می‌شود، اما عکس این مسئله چیزی است که ما به اندازه کافی در نظر نمی‌گیریم:

وقتی کتابی را می‌خوانیم که از آن لذت نمی‌بریم، انگیزه ما برای خواندن ضعیف‌تر می‌شود. یکی از بزرگ‌ترین موانع برای خواندن کتاب‌هایی که از آن لذت می‌بریم این است که فکر می‌کنیم باید کتاب بخوانیم، حتی اگر از آن‌ها لذت نبریم؛ در واقع ما فکر می‌کنیم که اگر کتابی را شروع می‌کنیم، حتما باید آن را به اتمام برسانیم.

ما فقط در طول دهه‌ها تحصیل شرطی شده‌ایم که هر چیزی را که به ما محول شده است، تمام و کمال بخوانیم. به همین دلیل است که حس منفی «ترک کردن» کتاب‌ها، فقط احساس اشتباهی است، اما در واقع ایراد خاصی ندارد.

زندگی کوتاه‌تر از آن است که وقت خود را صرف خواندن کتاب‌هایی که از آن‌ها لذت نمی‌برید یا موضوع مورد علاقه‌تان را شامل نمی‌شود، کنید.

بنابراین، اگر می‌خواهید عادت مطالعه‌ پایدار را در خود ایجاد کنید، کتاب‌هایی را که متناسب با سلیقه‌ی شما نیستند را راحت‌تر ترک کنید.

۲. برای شروع یک کتاب، ابتدا خلاصه‌ای از آن‌ها بخوانید.

همانطور که گفتیم ترک زودهنگام یک کتاب، یک استراتژی عالی برای رفتن به سمت کتاب‌های بهتر، رضایت بخش‌تر و به طور کلی عادت کتاب خواندن قوی‌تر است.

اما می دانید چه چیزی حتی از این روش نیز بهتر است؟

سعی کنید از ابتدا شروع به خواندن کتابی که نمی‌پسندید، نکنید. یکی از بهترین کار‌هایی که برای اطمینان از خواندن مداوم و مستمر یک کتاب می‌توانید انجام دهید، این است که ابتدا آنها را بررسی کنید و خلاصه‌ای از آن‌ها را مورد مطالعه قرار دهید.

معمولا خلاصه‌ای از کتاب‌ها در سایت‌های فروش و انتشارات موجود است.

راه دیگر گوش دادن به پادکست‌های مرتبط با کتاب‌ها و خلاصه‌های صوتی آن‌ها می‌باشد که شما را برای تصمیم‌گیری بهتر کمک می‌کند.

۳. برای شروع عادت کتابخوانی، از کتاب‌های صوتی استفاده کنید.

در صورتی که در مسیر رفت و آمد به محل کار خود، دانشگاه و انجام فعالیت‌های روزمره خواهان غنی کردن زمان خالی خود هستید، گوش دادن به پادکست‌ها و کتاب‌ صوتی راه حلی مناسبی برای شماست. این یک فرصت عالی برای خواندن بیشتر و ایجاد و تقویت عادت مطالعه است.

۴. چرایی خود را برای کتاب خواندن پیدا کنید.

شناسایی و روشن کردن دلیل عادت کتاب خواندن شما ضروری است، زیرا کلید حفظ هر عادت در درازمدت این است که آن را به بخشی از هویت خود تبدیل کنید.

در نهایت، یک نقاش به دلیل مجموعه‌ای از تکنیک‌های هوشمندانه که به هم چسبانده‌اند، نقاشی نمی‌کشد. آنها نقاشی می‌کنند، زیرا نقاش هستند و نقاشی را دوست می‌دارند.

بنابراین، برای ایجاد یک عادت کتاب‌خوانی پایدار، باید خواننده شوید!

اینکه شما نه تنها به عنوان کسی که گهگاه کتاب می‌خواند، بلکه به عنوان کسی که خواندن برای او بخش اساسی وجود اوست، شناسایی می‌شوید.

در حالی که تکنیک‌ها، نکات، استراتژی‌ها و روش‌های بی‌شماری برای ایجاد و حفظ عادت مطالعه وجود دارد، در نهایت چیزی که بیش از همه مهم است، چرایی شماست.

یعنی دلیل و انگیزه اصلی شما برای ایجاد عادت مطالعه چیست؟ چرا برای شما مهم است؟ چرا معنادار و ارزشمند است؟ چه چیزی را نشان می دهد و در نهایت به چه چیزی منجر می‌شود یا به شما در دستیابی به چه چیزی کمک می‌کند.

زمانی که دلیل منطقی خود از مطالعه را در ذهنتان شکل دهید، ادامه دادن به مسیر کتاب‌خوانی چندان سخت بنظر نمی‌رسد.

۵. از وسایلی که حواس شما را پرت می‌کنند، دور باشید.

بهتر است قبل از شروع به مطالعه به مکان آرام و راحتی روید که از نور، تهویه و دمای مناسبی برخوردار باشد. سعی کنید از تمام ابزاری که سبب حواس‌پرتی شما می‌شود، نظیر موبایل، تلویزیون، تلفن و … دور باشید و پیش از شروع به مطالعه برقراری تماس‌ها و ارسال پیام‌ها را انجام داده باشید تا در روند مطالعه مخل شما نشوند.

مکان ثابت و مشخصی را برای مطالعه در نظر بگیرید. ترجیحاً مکان مشخصی را برای مطالعه در منزل یا محل کار در نظر بگیرید، چرا که مطالعه باید به لذت بخش‌ترین فعالیت ما تبدیل شود.

بهتر است قبل از شروع به مطالعه، در کنار خود، چای یا هر نوشیدنی یا خوراکی دیگری را که مورد علاقه‌تان است، قرار دهید. با این کار در ذهن شما، لحظات کتابخوانی با خاطره‌های خوب ثبت می‌شود.

حالا نوبت شماست که برای ما بنویسید…

اگر شما یک کتابخوان حرفه‌ای هستید، برایمان از پیشهادات و راهکارهای خودتان بگویید و اگر بعد از خواندن این مقاله قصد دارید اولین کتاب خود را بردارید و شروع به خواندن کنید، از حس و حالتان بنویسید و ما را هم بی خبر نگذارید.

۰ پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگو شرکت کنید؟
نظری بدهید!

دیدگاهتان را بنویسید