شاید در شروع سفر کتابخوانی و قدم گذاشتن در مسیر تبدیل شدن به یک کتابخوان حرفه‌ای، هیچ چیزی مهم‌تر از انتخاب کتاب‌های مناسب برای مطالعه نباشد.

سوالی که معمولاً از سوی افراد مطرح می‌شود این است که چه کتاب‌هایی برای شروع کتابخوانی، کتاب‌های بهتر و پرکشش‌تری می‌باشند تا آن‌ها را در ادامه دادن به این مسیر پایدار نگاه داشته و دلسردشان نکند.

در این مطلب سعی شده است که ۵ عنوان کتابی که به احتمال زیاد مورد‌علاقه‌ی شما قرار می‌گیرد و همچنین به لحاظ میزان و حجم مطالب، سبب دلزدگی و خستگی‌تان نشود، معرفی گردد.

نکته‌ی مهمی که وجود دارد این است که اگر چه که در آغاز راه ممکن است نیاز به معرفی کتاب‌های پرتیراژ و مورد تایید خوانندگان را داشته باشید، اما در ادامه علاقه‌ی خود را برای یافتن کتاب‌های مناسب در جهت پی‌ریزی عادت کتابخوانی، مورد بررسی قرار دهید و سعی کنید لیستی از کتاب‌های متناسب با سلیقه و محتوای مورد نظر خود طراحی کرده و مسیر کتابخوانی حرفه‌ای خود را شکل دهید.

با ما همراه باشید.

شروع کتابخوانی با بهترین‌ها

در ادامه ۵ عنوان کتابی که ممکن است برای شروع مسیر کتابخوانی برای شما موثر باشد را به همراه معرفی آن‌ها آورده‌ایم:

۱_ شازده کوچولو | نوشته آنتوان دوسنت اگزوپری

کتاب شازده کوچولو

کتاب شازده کوچولو اثر سنت اگزوپری به بیش از ۲۸۰ زبان و گویش زنده‌ی دنیا ترجمه شده است و با فروش بیش از ۲۰۰ ملیون نسخه، یکی از پرفروش‌ترین کتاب‌های تاریخ محسوب می‌شود.

داستان از جایی شروع می‌شود که خلبانی بی‌نام پس از سقوط اضطراری در کویر، با پسرکی به نام شازده که از سیارکی به نام ب ۶۱۲ آمده است، آشنا می‌شود.

شازده برای اکتشافات سیارات دیگر و یافتن حقیقت، راهی سفری طولانی می‌شود و در خلال داستان، ماجرای سفرش را برای خلبان بازگو می‌کند.

از آدم‌ بزرگ‌های عجیبی که با آن‌ها روبه‌رو شده گرفته تا ماجرای گل سرخی که معشوقه‌ی اوست. در نهایت شازده کوچولو تصمیم می‌گیرد به سیارک خود نزد گل سرخ بازگردد، زیرا زمین جای آدم‌های عجیب است. جای آدم بزرگ‌ها.

این داستان تخیلی در بسیاری از مواقع رنگ و بوی فلسفی به خود می‌گیرد و آنچه باعث می‌شود مباحث فلسفی بسیار جذاب مطرح شود، بیان بسیار روان و ساده‌ای است که نویسنده از آن استفاده کرده است.

به شما توصیه می‌کنم که این کتاب را  بخوانید و یا بشنوید و از گفتگوهای شازده کوچولو با موجودات دیگر لذت ببرید.

در جایی از کتاب شازده کوچولو می‌گوید: ” او هیچ وقت یک گل را بو نکرده، هیچ وقت یک ستاره را تماشا نکرده، هیچ وقت کسی را دوست نداشته، هیچ وقت جز جمع زدن عددها کاری نکرده. او هم مثل تو صبح تا شب کارش همین است که بگوید: «من یک آدم مُهمّم! من یک آدم مُهمّم!» این را بگوید و از غرور به خودش باد کند. اما خیال کرده: او آدم نیست، یک قارچ است!”.

۲- قلعه حیوانات | جورج اورول

کتاب قلعه حیوانات داستان جذاب حیواناتی است که در مزرعه آقای جونز زندگی می‌کنند. آن‌ها از ظلم‌ها و فشارهایی که آقای جونز به ‌آن‌ها می‌آورد خسته می‌شوند و تصمیم می‌گیرند انقلاب کنند.

آن‌ها با هدایت خوک‌ها انقلابی را می‌سازند و مرد مزرعه‌دار را از آن‌جا بیرون می‌کنند. کم‌کم خوک‌ها تغییر می‌کنند و راهی بدتر از صاحب قبلی پیش می‌گیرند. آن‌ها ذره ذره فشار و آسیب به حیوانات را بیشتر می‌کنند.

این کتاب روایتی نمادگرایانه و جذاب است که شما را با خود به مزرعه‌ای می‌برد که قرار است داستانی هیجان‌انگیز روایت کند.

جمله‌ معروفی از این کتاب وجود دارد که: “همه حیوانات برابرند اما بعضی برابرترند”.

۳_ کیمیاگر | پائولو کوئیلو

کتاب کیمیاگر- پائولو کوئیلو

سانتیاگو چوپان جوان ساکن شهر آندلس در اسپانیا است که آزادانه با گوسفندانش از جایی به جای دیگر می رود و همزمان کتاب‌های مختلف مطالعه می‌کند. او که مدتی است رویای گنج پنهان در نزدیکی اهرام مصر را می‌بیند خوابش را برای یک زن کولی تعریف می کند. کولی به ازای دریافت یک دهم از آن گنج به سانتیاگو می‌گوید که باید به دنبال گنجش روانه شود.

جوان از این تعبیر ساده دلگیر می‌شود اما زن کولی به او می‌گوید که:

“ساده‌ترین چیزهای زندگی خارق‌العاده‌ترین آنها هستند و تنها انسان خردمند قادر به درک این مسئله است.”

سانتیاگو از دوران کودکی آرزو داشت دنیا را بییند و کشف کند. آرزوی کشف کائنات، آرزوی پیدا کردن خود و شناخت خود واقعی‌اش و در نهایت شناخت خدا، هم آرزو و هم اهداف سانتیاگو است و مطمئن است یک روز به آن خواهد رسید.

کتاب کیمیاگر نوشته پائولو کوئیلو، یکی از بهترین کتاب‌های جهان برای شروع کتابخوانی است، بنابراین اگر قصد شروع و ماندن در این مسیر را دارید، آن را از دست ندهید.

در جایی از کتاب آمده است: “بعضی از آدم‌ها می‌ترسند که اگر روزی رویایشان محقق شود، دیگر دلیلی برای ادامه‌ی زندگی نداشته باشند”.

۴_ هنر شفاف اندیشیدن | رولف دوبلی

کتاب هنر شفاف اندیشیدن - رولف دوبلی

کتاب هنر شفاف اندیشیدن فهرستی از خطاهای متداول و روزمره‌ی شناختی است که رولف دوبلی طبق تجربیات و تحقیقات خود آن‌ها را شناسایی و معرفی می‌نماید.

او در رابطه با این خطاها بیان می‌کند که خطاهای فهرست شده در این کتاب کامل نبوده و او به عنوان یک رمان نویس و سرمایه‌گذار به بیان آن‌ها پرداخته است، نه یک دانشمند جامعه‌شناس.

کتاب هنر شفاف اندیشیدن سعی دارد به شما از اشتباه‌های شناختی‌ای بگوید که در زندگی همه وجود دارد، اشتباهاتی که دقیقا جلوی چشم ما هستند و ما آن ها را نمی‌بینیم درحالی که همیشه برای ما مشکل می‌سازند. ما با این خطا‌ها تصمیم‌های اشتباه می‌گیریم.

در جایی از کتاب آمده است: “اگر پنجاه میلیون نفر چیز احمقانه‌ای بگویند، آن چیز کماکان احمقانه است”.

۵_ مردی به نام اُوه | فردریک بکمن

کتاب مردی به نام اوه - فردریک بکمن

کتاب مردی به نام اوه، داستانی راجع به یک مرد ۵۹ ساله است که به دلیل بالا رفتن سن‌اش از کار خود اخراج شده است و هم زمان مدیریت محله‌ی خود را نیز به عهده دارد.

همگی او را به عنوان مردی بد‌اخلاق می‌شناسند، زیرا او با تمام همسایه‌ها به خاطر رعایت نکردن نظم و یا آوردن ماشین اضافه در محل بحث و جدال می‌کند.

اما هیچ‌کس از سرنوشت این مرد خبر ندارد، پس از فوت همسرش بسیار رنج کشیده و طاقت زندگی بدون همسرش را ندارد.

این مرد پس از فوت همسرش، سونیا، به مردی خشن تبدیل شده و تمامی انسان‌ها و همسایه‌ها را از خود دور می‌کند، بار‌ها اقدام به خودکشی کرده، اما هر بار به دلیلی موفق نشده است.

ماجرا از جایی شروع می‌شود که با ورود همسایه‌ی مهاجر ایرانی به نام پروانه او کمی تغییر می‌کند. پروانه سعی به ارتباط برقرار کردن با اوه دارد، ابتدا با بداخلاقی‌های او روبه‌رو می‌شود، ولی در طول داستان اتفاقات جالبی پیش می‌آید که اوه را به زندگی برمی‌گرداند و او کمی امید به زندگی پیدا می‌کند و می‌تواند از لحظات خوب روز‌های پایانی زندگی‌اش لذت ببرد.

این کتاب داستانی پر کشش و جذاب را به تصویر می‌کشد که هم موجب خنده و قهقهه‌ی خواننده شده و هم اورا متاثر ساخته و غمگینش می‌کند.

در قسمتی از این کتاب آمده است:  “آدم‌ها را از روی کارهایی که انجام می‌دهند می‌شود شناخت، نه از روی حرف‌هایی که می‌زنند”.

این مقاله از انتشارات زندگی برازنده من براتون مفید بود؟ آیا این کتاب‌هایی رو که معرفی کردیم خوندید؟

شما برای شروع کتابخوانی چه کتاب‌هایی رو پیشنهاد می‌کنین؟

۰ پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگو شرکت کنید؟
نظری بدهید!

دیدگاهتان را بنویسید