خواندن کتاب یک سرگرمی عالی است که می تواند فواید بی شماری را برای افراد به همراه داشته باشد. از نظر علمی ثابت شده است که کتاب‌ها واژگان، نمرات کلاسی، میزان تخیل و حتی شادی و نشاط شما را افزایش می‌دهد. با این حال، بسیاری از مردم برای لذت بردن از خواندن کتاب تلاش زیادی می کنند و آن را خسته کننده یا غیر جالب می‌دانند. خوشبختانه راه‌های مختلفی برای تبدیل کتاب‌خوانی به تجربه‌ای لذت‌بخش‌تر وجود دارد که در این مقاله به آن‌ها خواهیم پرداخت.

بنظر شما راهکارهای تبدیل کتاب خواندن به یک سرگرمی و عادت لذت‌بخش چیست؟ چگونه می‌توانیم راغب به خواندن کتاب‌ها باشیم بدون اینکه اجبار یا ضرورتی برای خواندنشان وجود داشته باشد؟

در زیر راهکارهایی آمده است که در جهت لذت بردن هر چه بیشتر از فرایند انتخاب یک کتاب، دست گرفتن آن و مطالعه کردن شما را راهنمایی می‌کند. با ما همراه باشید.

۱_ کتاب‌های مناسب خود را انتخاب کنید.

انتخاب کتاب مناسب برای خواندن ضروری است. لازم نیست خودتان را مجبور کنید که کتابی را صرفاً به این دلیل که محبوبیت دارد، پرفروش بوده یا توسط شخص دیگری توصیه شده است بخوانید.

در عوض، کتاب‌هایی را انتخاب کنید که اشتیاق شما را برانگیخته یا تخیل شما را به‌ کار می‌گیرد. اگر از فیلم‌های هیجان انگیز لذت می‌برید و یا اگر رمان‌های عاشقانه را ترجیح می دهید، کتاب هایی را از آن دسته انتخاب کنید.

خواندن باید یک تجربه لذت بخش باشد، بنابراین بسیار مهم است که چیزی را انتخاب کنید که توجه شما را جلب کند و شما را درگیر خود سازد.

۲_ فضای مناسبی را برای مطالعه ایجاد کنید.

در نظر گرفتن مکانی مناسب برای خواندن، از اهمیت زیادی برخوردار است. یک مکان راحت، ترجیحا با نور طبیعی فراوان پیدا کنید، جایی که بتوانید در حین مطالعه بنشینید و راحت باشید. هرگونه مزاحمتی مانند تلفن همراه یا تلویزیون را که ممکن است تمرکز شما را مختل کند، حذف کنید. بسیاری از مردم ایجاد یک گوشه مطالعه یا تعیین یک منطقه خاص برای خواندن را مفید می‌دانند.

۳_ اهداف واقع بینانه تعیین کنید.

در نظر گرفتن اهداف واقع‌بینانه برای خواندن بسیار مهم است. شروع با کتاب‌های کوتاه‌تر یا اختصاص زمان‌های خاص برای مطالعه می‌تواند به شما در ایجاد ثبات قدم در مسیر مطالعه کمک کرده و انگیزه کافی بخشد. به عنوان مثال، شما می توانید هدف خود را برای مطالعه ۳۰ دقیقه در روز تعیین کنید یا هدف خود را برای اتمام یک کتاب در مدت زمان مشخصی تعیین کنید. تعیین اهداف قابل دستیابی می تواند به ایجاد حس موفقیت کمک کرده و خواندن کتاب را به تجربه لذت بخشی تبدیل کند.

لذت کتابخوانی

۴_ سعی کنید با شخصیت ها و خط داستانی کتاب ارتباط برقرار کنید.

در دنیایی که نویسنده خلق کرده است غرق شوید و سعی کنید وقایع و شخصیت ها را در ذهن خود مجسم کنید. یکی از راه‌های انجام این کار این است که از خود سؤالاتی در مورد شخصیت‌ها، انگیزه‌های آنها و جهت‌گیری طرح بپرسید. این مسیر به شما کمک می کند تا با داستان درگیر شوید و در نتیجه علاقه و انگیزه شما برای ادامه دادن به روند کتابخوانی افزایش یابد.

۵_ به گروه‌های کتابخوانی آنلاین بپیوندید.

این گروه‌ها می‌توانند بینش‌ها و دیدگاه‌های ارزشمندی در مورد کتاب‌ها و ژانرهای مختلف ارائه دهند و به گسترش افق مطالعه شما کمک کنند. به‌علاوه، بحث درباره کتاب‌ها با دیگران می‌تواند درک شما را از مطالب افزایش دهد و دیدگاه‌های تازه‌ای درباره پیام یا مضامین نویسنده به شما بدهد.

۶_ گاهی اوقات می‌توانید کتاب های صوتی را جایگزین کتاب‌های فیزیکی کنید.

کتاب‌های صوتی می‌توانند گزینه‌ای عالی برای افرادی باشند که همیشه در حال رفت و امد بوده، وقت زیادی را در ترافیک می‌گذرانند و یا اینکه در یافتن زمان برای خواندن کتاب مشکل دارند. کتاب‌های صوتی به شما این امکان را می دهند که در هنگام رفت و آمد، انجام کارهای خانه یا ورزش به کتاب گوش دهید و روند خواندن را در برنامه روزانه شما میسرتر می کنند.

۷_ سعی کنید خارج از حیطه امن خود کتاب بخوانید.

در حالی که خواندن کتاب‌هایی که علایق شما را به خود جلب می‌کنند بسیار مهم است، شاخه‌های مختلف و امتحان ژانرها یا نویسندگان جدید می‌تواند باعث تغییر سرعت و انگیزه بخشی به شما شود. ممکن است متوجه شوید که از ژانر یا سبک نوشتاری خاصی که قبلاً هرگز به آن فکر نکرده اید لذت می برید. کاوش در کتاب‌های جدید همچنین می‌تواند در به چالش کشیدن مفروضات شما و گسترش دیدگاه شما راجع به  موضوعات مختلف کمک کننده باشد.

۸_ همه جا با خود کتاب به همراه داشته باشید.

برای اینکه کتابخوانی را به عادت خود تبدیل کنید، اولین کاری که باید انجام دهید این است که آن را همه جا  با خود حمل کنید. بنابراین هرگز این فرصت را از دست ندهید، به جای هدر دادن وقت آزاد خود در شبکه‌های اجتماعی، کتاب خود را بردارید یا به کتاب صوتی گوش دهید، زیرا خواندن کتاب به شما دانش، انگیزه و الهام می‌دهد.

سخن آخر …

از استراحت کردن و کناره‌گیری از خواندن کتاب‌ها نهراسید. اگر متوجه شدید که نسبت به خواندن، بی حوصله یا کم علاقه و سرد شده ‌اید، کمی استراحت کنید و بعداً به آن بازگردید. متناوبا، کتاب را کنار بگذارید و کار جدیدی را به جای آن شروع کنید. به یاد داشته باشید، مطالعه باید یک تجربه لذت بخش و مورد علاقه و خواست شما باشد و حفظ استمرار در این مسیر نتیجه علاقه و اشتیاق است و نه اجبار و ضرورت بیرونی.